Montaż profilu łukowego W30

W dzisiejszym materiale poradnikowym pokazujemy jak wykończyć balkon półokrągły montując uniwersalny profil W30 przeznaczony na tarasy wentylowane

Transkrypcja filmu

Uszkodzone, przeciekające balkony i tarasy od lat są częścią naszej rzeczywistości, panuje opinia, że w naszych warunkach klimatycznych nie jest możliwa prawidłowa obróbka balkonu po łuku. Czy aby na pewno? W filmie pokażemy, że połączenie właściwej technologii z dobrze dobranymi materiałami i fachowym wykonawstwem spowoduje, że otrzymamy trwały, ładny i praktyczny w użytkowaniu taras lub balkon półokrągły.

Modernizacja tego tarasu okrągłego została wykonana z zastosowaniem technologii posadzki podniesionej wentylowanej. W tym konkretnym przypadku zastosowano kompletny system oparty na podkładkach SMART i profilu okapowym W30 produkcji firmy Renoplast. Dodatkową zaletą profili tarasowych łukowych W30 jest możliwość zastosowania ich wzdłuż krawędzi w kształcie łuku. Profil dopasowuje się do dowolnej krzywizny czoła balkonu. Takie rozwiązanie sprawia, że montaż jest znacznie szybszy i prostszy niż w przypadku tradycyjnych metod.

Profil tarasowy Łukowy W30
Fot. Profil Tarsowy Łukowy W30

Profile okapowe występują w trzech standardowych kolorach: grafitowym, szarym i brązowym. Na życzenie klienta firma oferuje malowanie profili w dowolnym kolorze z palety RAL. Profile łukowe W30 posiadają dolne otwory odwadniające oraz czołowe przelewowe, które w przypadku zapchania otworów dolnych odprowadzą wodę spod posadzki.

Wykończenie tarasu półokrągłego krok po kroku

Przyszedł czas, aby zaprezentować Państwu krok po kroku montaż kompletnego systemu na okrągłe balkony. W tym przypadku w technologii posadzki wentylowanej. Zaczynajmy.

Obróbka balkonu po łuku profilami okapowymi i blachą maskującą

Prace rozpoczynamy od montażu blachy maskującej, której zadaniem jest ochrona czoła balkonu przed zaciekami i z jednoczesną poprawą jego estetyki.

Montaż Blachy Maskującej Na Taras Okrągły
Fot. Montaż Blachy Maskującej Na Taras Okrągły

Profil okapowy do tarasu W30 montujemy mechanicznie do wcześniej obniżonego o około 3 mm podłoża. Powierzchnia zamocowanego profilu licuje się z powierzchnią podkładu, co pozwala na równe ułożenie izolacji.

Montaż Profilu okapowego na taras półokrągły
Fot. Montaż Profilu Okapowego W30 Na Tarasie Półokrągłym

Na połączeniu profili zakładamy łączniki. Początek i koniec zabezpieczamy odbojnikami przyściennymi, które poprzez swój innowacyjny kształt zapobiegają powstaniu zacieków na bocznych ścianach balkonu.

Wybór i montaż hydroizolacji na taras półokrągły

W tej technologii izolację przeciw wodną można wykonać z membrany EPDM, membrany PVC, zaprawy uszczelniającej czy masy KMB. Tutaj izolacja będzie wykonana z membrany PVC, dlatego na podkładzie układamy wcześniej warstwę geowłókniny. Całość obróbki przyściennej zabezpieczamy pasem membrany PVC dogrzanym do blachy z warstwą butylu. Narożniki wykańczamy przygrzanymi krążkami PVC.

Montaż Membrany PVC Na Tarasie Łukowym
Fot. Montaż Membrany PVC Na Balkonie Łukowym

Trzpienie pod barierkę zabezpieczamy, stosując przyciętą membranę PVC odpowiednio wyprofilowaną przy pomocy zgrzewarki.

Zabezpieczenie trzpieni pod barierkę
Fot. Zabezpieczenie trzpieni pod barierkę

Membranę PVC łączymy z profilem okapowym za pośrednictwem właściwie dobranego kleju do takich zastosowań. Budowa profilu okapowego pozwala na uszczelnienie membrany na połączeniu z profilem znacznie poniżej poziomu izolacji, co uniemożliwia podciekanie wody pod warstwę hydroizolacji.

Łączenie profili łukowych z membraną PVC
Fot. Łączenie profili łukowych z membraną PVC

Układanie płytek na tarasie okrągłym

Kolejnym etapem prac, jaki należy zaplanować, jest to, w jaki sposób będziemy układali płytki. W tej realizacji ten zakres jest szczególnie ważny, gdyż jest to balkon łukowy. W tym wypadku, chcąc uzyskać najlepszą jakość i precyzję, w krawędzi płytek zastosowaliśmy cięcie wodą.

Cięcie płyt tarasowych wodą
Fot. Cięcie płyt tarasowych wodą

Przygotowane płytki układamy na podkładkach SMART. Budowa podkładek umożliwia bardzo stabilne podparcie płytek z jednoczesnym zapewnieniem elastyczności pomiędzy płytami podparcia.

Układanie płytek na tarasie po łuku na podkładkach SMART
Fot. Układanie płytek na tarasie po łuku na podkładkach SMART

Dodatkowo za pomocą krążków dystansowych można niwelować nierówności podłoża. Podkładki SMART można dzielić w zależności od sposobu podparcia. Takie rozwiązanie daje efektywniejsze i w zasadzie bezodpadowe wykorzystanie podkładek tarasowych.

Niwelacja Nierówności Podłoża Balkonu Półokrągłego Za Pomocą Podkładek Tarasowych SMART
Fot. Niwelacja Nierówności Podłoża Balkonu Półokrągłego Za Pomocą Podkładek Tarasowych SMART

Aby uniknąć problemu wnikania wody opadowej pod posadzkę oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń i w konsekwencji konieczności ich okresowego usuwania, można szczeliny pomiędzy płytkami wypełnić masą trwale plastyczną, właściwą do stosowania na zewnątrz. Jest to prosty zabieg, który uchroni nas przed uciążliwościami wynikającymi z zalegania zanieczyszczeń pod posadzką.

Wypełnienie szczelin tarasu łukowego masą trwale plastyczną
Fot. Wypełnienie szczelin tarasu łukowego masą trwale plastyczną

Podsumowanie

Tak wykonana obróbka balkonu półokrągłego z pewnością wytrzyma bardzo długo, będąc jednocześnie ozdobą całego budynku.

Taras półokrągły zdjęcie
Fot. Taras Półokrągły Zdjęcie

Jeżeli są Państwo zainteresowani wykonaniem profili okapowych łukowych na taras lub balkon w technologii posadzki wentylowanej, posadzki na zaprawie klejowej bądź posadzki żywicznej, zapraszamy do kontaktu z działem technicznym naszej firmy. 

Liczba ocen: 166 Film: Wykończenie balkonu półokrągłego profilem tarasowym W30 Otrzymana ocena: 4.8 / 5

Oceń ten film