Spis treści

Spis treści

 

Cięcie profili okapowych Renoplast  powinno odbywać się za pomocą piły ręcznej lub mechanicznej do cięcia aluminium, niedozwolone jest korzystanie ze szlifierki kątowej.

Ciecia ręczne należy wykonywać na stabilnym podłożu np. stole do którego mocujemy podstawę korytka wykonanego z tworzywa lub drewna. Jeśli korytko wykonane jest z innego twardszego materiału to dno koryta należy wyłożyć np. cienką deseczką lub sklejką, żeby zapobiec ewentualnemu zarysowaniu profili. Profil układamy tak aby nie ulegał przesunięciom w takcie cięcia np. zapierając o jedną ze ścinek koryta. Jeśli dysponujemy ukośnicą ręczną z prowadnicą to profile układamy na podstawie zapierając go o tylną ścianę podstawy, co zapewnia stabilizacje w trakcie przecinania. Do ciecie ręcznego stosujemy piłę ramową z brzeszczotem przeznaczonym do cięcia metali nieżelaznych (aluminium). Po cięciu powierzchnia może wymagać gratowania płaskim pilnikiem.

Cięcie 1

Zdj.1 Piła ramowa z korytkiem

Cięcie 2

Ciecia mechaniczne jest zdecydowanie szybsze oraz bardziej precyzje, nie wymaga gratowania, wiąże się to jednak z koniecznością zakupu droższych narzędzi np. piły ukosowej (ukośnicy) wyposażonej w piłę tarczową przeznaczoną do ciecia aluminium.

Cięcie 3

Zdj. 3 Piła ukosowa z tarczą do ciecia aluminium

Ciecie nie może powodować miejscowego przegrzania  aluminium lub jego nadtapiania co często dzieje się przy pracy  szlifierką kątową (nawet w wyposażoną w tarcze cierną do aluminium). W przegrzanym obszarze uszkodzeniu ulegać może powłoka malarska – choć nie zawsze jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Uszkodzenia spowodowane nieodpowiednimi sposobem ciecia nie podlegają gwarancji.

Porównanie

Zdj.5 Profil przecięty przy użyciu szlifierki kątowej (po lewej stronie) oraz profil przycięty przy zastosowaniu prawidłowych narzędzi (po prawej).

 

Uwaga!  Podczas prac każdorazowo należy stosować się do zasad BHP, pamiętając o środkach ochrony osobistej. 

 

Powrót