Spis treści

Spis treści

Aby dobrze zgłębić temat przydomowych tarasów naziemnych posłużymy się przykładem realizacji tego typu tarasu. Rozwiązanie problemu opisywanego w dalszej części artykułu może posłużyć do budowy całkiem nowego lub naprawy istniejącego tarasu. Zapraszamy do lektury.

Problemy związane z tarasem naziemnym w ogrodzie - studium przypadku

Właściciel niewielkiego tarasu zlokalizowanego w górskiej miejscowości borykał się z uporczywie powtarzającymi się podtopieniami naziemnego tarasu w kształcie litery L. Podtopienia zdarzały się dość często podczas silniejszych ulew lub roztopów, ponieważ woda kierowała się w stronę budynku z uwagi na spadki na działce, na której posadowiony jest budynek oraz wyprofilowanie przyległej drogi.

taras przyziemny

Budowa tarasu na gruncie - od czego zacząć?

W tym konkretnym przypadku najprostszym rozwiązaniem problemu byłoby podniesienie poziomu posadzki tarasu, jednak z uwagi na niskie osadzenie drzwi wejściowych do budynku było to wykluczone. Po dokonaniu analizy możliwości rozwiązania problemu właściciel zdecydował się na drenaż opaskowy wokół budynku w postaci rury drenarskiej o średnicy fi 160 mm zasypanej kruszywem. Pozostała kwestia odwodnienia samego tarasu, który z uwagi na negatywne doświadczenia z ostatnich lat inwestor postanowił wykonać w układzie wentylowanym, czyli z okładziną z płyt gresowych grubości 2 cm układanych na wspornikach tarasowych. Połączeniem wymogu tarasu wentylowanego z systemowym odwodnieniem liniowym do drenażu oraz koniecznością bezbarierowego przejścia z tarasu na otaczający ogród jest koryto Renoplast Renodrain S ujęte na  Rys 1.

Taras na gruncie warstwy:

Renodrain zdj1

Rys. 1 Przekrój poprzeczny przez warstwy tarasu naziemnego z odwodnieniem liniowym Renoplast Renodrain S.

Pomiary dokonane w trakcie oględzin doprowadziły do wniosku, iż należy odpowiednio wyprofilować spadki na tarasie, w tym celu usunięto płytki posadzkowe oraz warstwy wylewki do odsłonięcia płyty betonowej tarasu naziemnego. Wyprofilowanie odpowiednich spadków 1,5% wymagało nieszablonowego podejścia w postaci wylewki cienkowarstwowej szybkowiążącej w układzie zespolonym z podłożem (przy pomocy szlamu kontaktowego) w zakresie grubości 3,5- 1,5 cm: Fot. 1 oraz Fot. 2.

Renodrain zdj2

Fot. 1,2 Warstwa spadkowa – układanie wylewki spadkowej cienkowarstwowej na szlamie kontaktowym w układzie zespolonym z płytą betonową.

Ponieważ na tarasie układane będzie koryto odwadniające Renodrain S na jego krawędzi w świeżej jeszcze wylewce ukształtowano, poprzez żłobienie, obniżenie tzw. uskok technologiczny pozwalający na montaż, który pozwoli na swobodny spływ wody bez zbędnych przewyższeń. W warstwie spadkowej nacięto pola dylatacyjne zapobiegające rysom skurczowym oraz pracy termicznej. Po ułożeniu wylewka podlegała pielęgnacji – zwilżaniu zapobiegającemu zbyt szybkiemu wysychaniu Fot. 3.

Renodrain zdj3

Fot. 3 Pielęgnacja cienkowarstwowej warstwy spadkowej z ukształtowanym uskokiem technologicznym w trakcie wiązania - regularne zwilżanie wodą zapobiegające zbyt szybkiemu wyschnięciu.

Po 24 godzinach zaprzestano regularnego zwilżania, a po 2 dniach usunięto przykrycie z folii Fot. 4.

Obróbka krawędzi tarasu wentylowanego na gruncie

Renodrain zdj 4

Fot. 4. Warstwa spadkowa szybkowiążąca po wyschnięciu – na krawędzi widoczny jest uskok przewidziany do montażu koryta Renoplast Renodrain S.

Następnego dnia przystąpiono do montażu koryta odwadniającego Renoplast Renodrain S. W pierwszej kolejności ułożono narożnik zewnętrzny oraz przy pomocy długiej kątownicy wyznaczono liniowość dokładanych odcinków prostych koryta Fot. 5. Pozwoliło to na wymierzenie i docięcie piłą mechaniczną odcinków prostych koryta Fot. 6. Po ich ułożeniu nawiercono otwory pod montaż mechaniczny kołkami o średnicy fi 8 mm.

Renodrain zdj4

Fot.5 Przymiar narożnika zewnętrznego koryta Renodrain S do krawędzi tarasu wentylowanego..

Renodrain zdj5

Fot. 6a Przycinanie koryta do wymierzonej długości za pomocą piły mechanicznej z tarczą zębatą.

Po docięciu odcinek prosty koryta połączono z narożnikiem systemowymi trzpieniami ze stali nierdzewnej, uprzednio kalibrując otwory montażowe wiertłem do metalu średnicy 5 mm Fot 6b, 7.

Renodrain zdj 5

Fot. 6b Kalibrowanie otworów do trzpieni za pomocą wiertła do metalu fi 5 mm.

Renodrain zdj6

Fot. 7 Nabijanie trzpieni łączących.

Narożnik połączony z dociętym prostym korytem osadzono na elastycznej zaprawie uszczelniającej ułożonej w uskoku technologicznym. Fot. 8 Zaprawa uszczelniająca stanowi elastyczne podparcie koryta, niwelując ewentualne nierówności, oraz stanowi dodatkowe mocowanie klejowe dzięki znakomitej  przyczepności do podłoża jak i powierzchni malowanej. Dodatkowe mocowanie powinny stanowić kołki montażowe fi 8 mm Fot. 9.

Po równym ułożeniu i zamocowaniu koryta z narożnikiem przystąpiono do montażu prostych odcinków koryta, dbając o ich równy montaż np. przy pomocy sznurka i poziomicy.

Renodrain zdj7

Fot. 8 Montaż połączonego narożnika z krótkim odcinkiem prostym koryta.

Renozdrain zdj7

Fot. 9 Osadzenie kołów montażowych w przydomowym tarasie naziemnym.

Renodrain zdj8

Fot. 10,11 Montaż kolejnych odcinków koryta do sznurka.

Hydroizolacja tarasu na gruncie

Po związaniu zaprawy uszczelniającej użytej do montażu koryta przystąpiono do wykonania hydroizolacji z membrany EPDM  zgodnie z instrukcją dostępną na  stronie Renoplast. Wywinięto membranę na ścianę budynku, połączono arkusze EPDM przy pomocy kleju kontaktowego oraz uszczelniono połączenia uszczelniaczem. Szczególną uwagę położono na szczelne połączenie z korytem odprowadzącym wodę.

Instrukcja montażu membrany EPDM

Fot. 12

Renodrain zdj9

Fot. 12 Montaż hydroizolacji z membrany EPDM na przydomowym tarasie wentylowanym.

Na hydroizolacji ułożono płyty gresowe grubości 2 cm o wymiarach 120x60 cm przy pomocy wsporników Renoplast SMART i podkładek dystansowych w rozstawie co 30 cm. Dzięki podzielnej, modułowej konstrukcji oraz nakładkom wspomagającym poziomowanie do płaszczyzny, montaż był bardzo prosty i szybki. Posadzkę z płyt wykonano w ciągu jednego dnia roboczego z pełną możliwością jej obciążenia bezpośrednio po zakończeniu prac. 

Fot. 13a

smart podkładki

Fot. 13b

Renozdrain zdj10

Fot. 14

Renodrain zdj11

Fot. 13a, 13b, 14 Montaż płyt gresowych 120x60x2 cm na wspornikach Renoplast SMART.

Ostatnim etapem było ułożenie dociętych płyt maskujących na systemowych aluminiowych wspornikach Renodrain S Fot.15.

Renozdrain zdj12

Fot. 15 Zamknięcie koryta Renodrain S dociętymi płytami układanymi na wspornikach Renodrain S.

Renodrain zdj12Renodrain zdj13

Fot. 16,17 Taras naziemny wykończony korytem odwadniającym Renodrain S z płytami gresowymi o grubości 20 mm układanymi na wspornikach SMART i hydroizolacją z membrany EPDM.

Ostatnim etapem było uporządkowanie ogrodu oraz doprowadzenie ścieżek i chodnika do wejścia budynku, ponieważ planowane są prace remontowe sieci gazowniczej, więc inwestor wstrzymał się dalszymi pracami ziemnymi do momentu ich zakończenia.

Warto wiedzieć...

W odpowiedzi na liczne zapytania Klientów jak zrobić taras na gruncie? Montaż oraz zasadę działania korytka Renodrain przedstawiliśmy również na animacji, na której w przystępny sposób pokazujemy jak krok po kroku zamontować poszczególne elementy systemu Renodrain oraz w jaki sposób woda opadowa odprowadzana jest na zewnątrz płyty tarasowej. Zapraszamy do obejrzenia:

 

 

Instrukcje montażu znajdują się pod linkami:

- Renodrain S

- Membrana EPDM

Powrót