Spis treści
Zasadniczo można wyróżnić dwa przypadki:
Pierwszy to taki gdzie policzki oraz czoło balkonu lub tarasu z przewieszeniem ocieplone zostaje płytą termoizolacyjną o grubości od 1 do 3 cm tak jak na poniższym zdjęciu.
Powierzchnia czoła oraz policzków balkonowych w stosunku do powierzchni górnej oraz podniebienia stanowi zaledwie około 10%. Efektywna wymiana ciepła na tych powierzchniach jest zatem znikoma, tym nie mniej elementy te również wymagają docieplenia i o ile nie mamy zamiaru osiągnąć standardu budynku zbliżonego do pasywnego. Tak grubość termoizolacji (1-3 cm) stanowi rozsądny kompromis zwłaszcza jeśli chodzi późniejsze wykończenie krawędzi. Przy takich grubościach ocieplenia profile balkonowe Renoplast mogą być montowane w sposób standardowy zgodnie z ogólnymi wytycznymi zawartymi w karcie technicznej.
Drugi przypadek to krawędź balkonu lub tarasu bez przewieszenia, ocieplony w części czołowej i policzkach termoizolacją o grubościach znacznie większych niż ten w pierwszym przypadku, czyli zdecydowanie powyżej 3 cm. Wraz z wymogami Warunków Technicznych i systematycznie obniżanym współczynnikiem przenikania ciepła U dla ścian pojawia się często problem ocieplenia krawędzi tarasu bez przewieszenia, takich ja na zdjęciu poniżej.
W takich przypadkach po dociepleniu ścian pod tarasem, jego krawędzie zostają automatycznie przedłużone o grubość ocieplenia, ale styropian lub wełna mineralna, którą ocieplono ściany nie są elementami nośnymi. Nie mogą być traktowane jako naturalne przedłużenie tarasu, po wykończeniu taka krawędź stanowiła by realne zagrożenie bezpieczeństwa oraz z pewnością była by źródłem przecieków.
Rozwiązanie tego problemu bez narażenia na zwiększone mostki cieplne, czy temperaturę punktu rosy przy stropach w pomieszczeniach pod tarasem oraz utworzenie krawędzi, która nie będzie obciążana ruchem pieszym jest relatywnie proste, wymaga jedynie dodatkowego obniżenia poziomu ocieplenia i wykonania obróbki blacharskiej. Pozostałe elementy wykonuje się w sposób taki sam jak na standardowym balkonie/tarasie postępując z montażem profili wg zaleceń karty technicznej lub projektu. Na takim tarasie obróbka blacharska spełnia role podobną do parapetu okiennego odprowadzając wodę poza obrys elewacji, ale co niezmiernie istotne nie ma bezpośredniego kontaktu z zaprawami cementowymi w wilgotnym środowisku.
Proponowany schemat takiego rozwiązania przedstawiono poniżej.