Tarasy podniesione - wentylowane

Tarasy podniesione - wentylowane

TARASY I BALKONY Z POSADZKĄ PODNIESIONĄ – WENTYLOWANĄ

Tarasy i balkony są powszechnie występującym elementem architektury budynków mieszkalnych. Mieszkańcom budynków wielorodzinnych pozwalają na bezpośredni kontakt z przestrzenią zewnętrzną. Niestety zauważalny jest ich bardzo zły stan techniczny i to niezależnie od wieku budynku. Pomimo wprowadzania nowych technologii i nowych materiałów, sytuacja się nie poprawia. Awarie tarasów i balkonów powodują ogromne straty w postaci zamokniętych ścian i stropów budynków, prowadząc do ich utraty oporu cieplnego, a co za tym zwiększonych kosztów utrzymania. Ponadto na zamokniętych ścianach i stropach tworzą się pleśnie i grzyby, powodując zagrożenie dla zdrowia użytkowników mieszkań. Jak zatem wykonać prace, jaką technologię wybrać, by zapewnić sobie trwałe i bezusterkowe użytkowanie tarasu czy balkonu?


 
W Europie na tarasach i balkonach, najbardziej popularne są posadzki ceramiczne układane na mineralnej zaprawie klejowej. Jest to bardzo dobra technologia, z łatwym dostępem do potrzebnych materiałów, gdyż mają je w swojej ofercie prawie wszyscy producenci chemii budowlanej. Płytki ceramiczne, pozwalają na kształtowanie dowolnych form i kolorów, a od strony użytkowej są bardzo praktyczne w użytkowaniu, poprzez łatwe utrzymanie w czystości. Ta technologia jest bardzo dobra dla tarasów i balkonów o mniejszych powierzchniach posadzki, gdzie niszczące oddziaływania naprężeń i wilgoci jest znacznie mniej intensywne niż przy powierzchniach dużych. Nie bez znaczenia jest fakt, że przy małych powierzchniach tarasów i balkonów stosowane są płytki o mniejszych wymiarach.


 
W przypadku dużych tarasów oraz zastosowaniu płytek kamiennych lub betonowych czy płytek wielkowymiarowych (np. ceramicznych), warto sięgnąć po technologię posadzki podniesionej – wentylowanej. Jest to prosta w wykonaniu technologia polegająca na układaniu płytek posadzkowych na specjalnych podkładkach z tworzywa sztucznego na uprzednio wykonanej warstwie izolacji przeciw wodnej. Ułożona na sztywnym i stabilnym podłożu izolacja, może być wykonana z rolowych pap bitumicznych, membran PVC lub EPDM, żywic czy zapraw uszczelniających. Istotne jest aby wykonana izolacja była dobrana do rodzaju podłoża i zapewniała możliwie najskuteczniejszy spływ wody. Istotą tej technologii jest brak zespolonych i sztywnych warstw posadzkowych co eliminuje oddziaływanie naprężeń termicznych i konstrukcyjnych. Poprzez w pełni wentylowany układ warstw posadzkowych zredukowane jest do zera oddziaływanie wilgoci. W tej technologii na trwałość tarasu nie ma wpływu nasiąkliwość płytek posadzkowych, co pozwala na swobodne zastosowanie płytek kamiennych czy betonowych. Ponadto nie ma ograniczeń w stosowaniu płytek o większych wymiarach.


 

Planując prace należy zwrócić uwagę na parę istotnych szczegółów. Bardzo ważne są właściwe spadki warstwy izolacji przeciw wodnej, tak aby odprowadzenie wody opadowej było możliwie najskuteczniejsze. Ma to dodatkowo znaczenie w sytuacji kiedy wpływające z wodą opadową pod posadzkę pyły, liście i inne zanieczyszczenia, tworzą zatory uniemożliwiając swobodny spływ wody. W takiej sytuacji dochodzi do cofania i spiętrzania wody co powoduje zwykle przecieki w strefie progów drzwi tarasowych, połączeń ze ścianą czy miejscach mocowania balustrad. Bardzo ważne jest właściwe wykończenie strefy okapowej, tak aby skutecznie i właściwie odprowadzić wodę poza taras. Istotnym elementem jest również stabilizacja - ułożone wzdłuż krawędzi płytki posiadały mocne oparcie ograniczające do minimum ich ruch. Warto w tym przypadku zastosować systemowe profile okapowe które spełnią te twa bardzo istotne warunki. Niestety ani producenci płytek ani producenci podkładek tarasowych nie podają warunków ich podparcia. O ile w przypadku płytek o małych wymiarach (np. 30 x 30 cm) jest oczywiste że wystarczające jest podparcie w narożach, to przy płytkach większych takie podparcie już nie jest wystarczające. Na rysunku poniżej pokazane jest przykładowe podparcie płytek posadzkowych o różnych wymiarach.

Kupując podkładki tarasowe należy zwrócić uwagę aby posiadały rozwiązanie umożliwiające korygowanie nierówności podkładu i nierówności płytek. Stosowanie metod zastępczych w stylu przekładek z papy czy innych przypadkowych rozwiązań zwykle kończy się pojawiającymi się w trakcie użytkowania nierównościami posadzki z jej destabilizacją.


 
Ponad wspomniane powyżej cechy umożliwiające wieloletnie bezusterkowe użytkowanie tarasu, istotne jest to, że prace można wykonać przez cały rok. Jedynym ograniczeniem są warunki dla wykonania izolacji przeciw wodnej. Na podkreślenie zasługuje również fakt że z uwagi na bardzo prostą technologię wszystkie prace można wykonać samodzielnie.

Produkty stosowane w technologi tarasów podniesionych-wentylowanych

Profil W30

Profil W30R

Podkładka Smart

Podkładka Smart Plus