Montaż profilu okapowego W30R

Mario Budowlaniec pokazuję montaż tarasu wentylowanego krok po kroku z zastosowaniem okapników tarasowych W30R

Transkrypcja filmu

Cześć, w tej Budoradce zaprezentuję wam ciekawy system polskiej firmy Renoplast na tarasy, balkony, dachy płaskie czy ogrody. W tym przypadku będzie to posadzka wentylowana na tarasie. Zapraszam.

Taki taras z betonowych kamiennych płytek wygląda nowocześnie, ale oprócz tego ma jeszcze wiele innych zalet. Można go zbudować na różnych podłożach, montaż jest łatwy i szybki, a cena materiałów niewielka. Natomiast w razie jakichkolwiek uszkodzeń łatwo wymienić każdą płytkę. Charakteryzuje się również wysoką trwałością, ponieważ taka wolnoleżąca posadzka nie ma sztywnego wiązania na stałe z podłożem żadnym klejem cementowym ani fugami. Do montażu używa się podkładek tarasowych. Stanowią one stabilne podparcie dla płyt kamiennych, betonowych czy ceramicznych, a żeby regulować niewielkie różnice podłoża, możemy użyć podkładki dystansowej, które są różnej grubości. W systemie SMART firmy Renoplast podkładka niebieska ma 0,5 mm, czerwona 1 mm, żółta 2 mm, a zielona 3 mm. Podkładki możemy oczywiście ze sobą łączyć. Oprócz tego do dyspozycji jest 20 cm rurka dystansowa, w razie gdy posadzkę chcielibyśmy podnieść wyżej.

Okej, w tym filmie opowiem o tym, jak stosować cały system i na co zwrócić uwagę, żeby dobrze zrobić taki taras. Od czego zacząć ?

Na początku po wyrównaniu podłoża i zrobieniu spadku, powinniśmy zadbać o wykończenie tarasu i prawidłowe odprowadzenie wody. Tutaj najlepiej sprawdzi się profil okapowy Renoplast W30 specjalnie przystosowany do posadzek podniesionych wentylowanych. Profil powinien być ułożony równo z wylewką, żeby w miejscu połączenia nie zatrzymywała się spływająca woda. Przykładam, zaznaczam, gdzie wiercić i robię otwory na kołki. Następnie uszczelniam na całej długości, przykładam i przykręcam profil. Ot, cała filozofia. Profile są w dwóch wersjach z możliwością montażu rynny oraz bez. Są też narożniki zewnętrzne i wewnętrzne. Profile są trwałe, wykonane z wysokiej jakości aluminium w pełni odporne na korozję. Dodatkową ciekawostką jest to, że w przypadku zapchania się podstawowych otworów odwadniających jest jeszcze z przodu drugi unikalny system odprowadzenia wody.

Kolejny etap to uszczelnienie całej powierzchni. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy to zwykła papa. Najpierw smaruję powierzchnię masą bitumiczną. Następnie rozwijam i zgrzewam papę. Warto to zrobić z małym zawinięciem na profil. Drugi sposób to ułożenie membrany PVC. Najpierw izoluję podłoże jeszcze lepikiem, jednak profilu tutaj się nie smaruje. Później układam podkład, rozwijam membranę, a profil i końcówkę izolacji smaruję klejem i razem sklejam. Trzeci sposób uszczelnienia to gumopodobna membrana EPDM. Po co w ogóle takie uszczelnienie? Czy nie wystarczy posmarować tylko jakąś szczelną zaprawą, czy folią? Otóż pamiętać należy, że podłoża betonowe, czy to dachy płaskie, czy tarasy pracują, pękają i żeby zapewnić całkowitą wodoszczelność na lata, to trzeba to maksymalnie zabezpieczyć.

Okapnik tarasowy W30R i W30 posiada powłoki chroniące go przed korozyjnym oddziaływaniem zwykle wilgotnego podłoża cementowego, do którego jest montowany. Stanowi bardzo dobre podparcie dla płyt tarasowych niezależnie od ich grubości. Jest również odporny na odziaływanie warunków zewnętrznych. Opatentowany kształt profilu pozwala na innowacyjny sposób odprowadzania wody poniżej poziomu izolacji. Woda szczelnie odprowadzana jest do samej rynny bez możliwości jej zastoju lub cofnięcia. Profil posiada profesjonalnie przygotowaną powierzchnię, pozwalającą uzyskać mocne, trwałe i szczelne połączenie z każdym rodzajem izolacji.

No to przechodzimy już do samego układania. Na podłożu układamy podkładki w narożnikach, następnie kładziemy płytę na podkładkach, a przy pomocy kolorowych dystansów ustawiamy płytę równo z płaszczyzną pozostałych płyt. Trzeba to też tak robić, żeby nie klawiszowało, czyli żeby płytki nie ruszały się, od tego są właśnie te kolorowe dystanse, którymi można niwelować nierówności, po prostu, jeśli jest za wysoko, dajemy mniejszy dystans, za nisko dajemy większy bądź klika, bo dzięki otworom te krążki można łączyć.

Układam kolejną płytę. Wstępnie możemy ułożyć sobie dystanse tak jak w innych narożnikach. Sprawdzam, czy się buja, jeśli tak, to w prosty sposób, którą podkładkę wykorzystać. Dociskam płytę i przymierzam. Jeśli równo licuję, to podkładam i patrzę, czy jest dobrze. Dla płytek do 30 cm wystarczy podeprzeć same narożniki, natomiast przy większych płytkach podpieramy również boki. Czarne podkładki są tak skonstruowane, że dopasowują się do krzywych podłoży, a te wystające elementy pomagają w utrzymaniu równej spoiny. Warto też zwrócić uwagę przy kupnie samych płytek, czy mają tę samą grubość. Spójrzcie tutaj, jaka jest różnica. Przy pomocy podkładek można to oczywiście zgubić, jednak praca na równym podłożu i z dobrej jakości płytkami na pewno jest przyjemniejsza i łatwiejsza. Na podkładki dodatkowo można dać odrobinę silikonu, podstawa pod płyty będzie nieco elastyczniejsza i może to zniwelować drobne klawiszowanie płyt.

Układanie tarasu czy to na papie, membranie, w zasadzie niczym się nie różni. A jeśli tylko będziecie zainteresowani tematem, to być może w przyszłości zrobię dłuższy film ze szczegółowym instruktażem, jak układać płytki, docinać, rozmierzać czy zamontować profil. Tarasy podniesione wentylowane to na pewno temat warty uwagi, jeśli mamy dosyć pękających fug, odparzających płytek czy jak chcemy mieć po prostu nowoczesny taras. Pozdrawiam serdecznie, Mariusz.

Liczba ocen: 97 Film: Taras podniesiony wentylowany montaż z profilem W30R Otrzymana ocena: 4.7 / 5

Oceń ten film